piątek, 6 grudnia, 2024

Aktualności

Wycieczka do Przemyśla i zamku w Krasiczynie

26 września odbyła się wycieczka do Przemyśla, gdzie z przewodnikiem poznaliśmy uroki i zakątki tego pięknego miasta. Mogliśmy się dokładnie zapoznać z historią w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer po starówce zakończony w sklepiku z  ciekawymi pamiątkami.

Na tym nasza wycieczka się nie skończyła. Następnie przemieściliśmy się do pięknego zamku polskiego renesansu w Krasiczynie, położonego na trakcie Przemyśl – Sanok, który podziwialiśmy także z przewodnikiem. Po zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad i deser, na tymże zamku.

To była naprawdę bardzo intensywna, ale jakże ciekawa wyprawa, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzień Nauczyciela

14 października 2024r. w naszym warsztacie odbył się Dzień Edukacji Narodowej. Nasi uczestnicy przygotowali wspaniałe wiersze i piosenki w których  zaprezentowali swoje umiejętności. Na koniec spotkania obyło się małe przyjęcie na którym był  pyszny, owocowy tort.

Zawody Latawcowe

11 września nasz Warsztat Terapii Zajęciowej zorganizował ,,Zawody latawcowe”.

Wśród zaproszonych warsztatów w zawodach uczestniczyli:

– WTZ Rejowiec Fabryczny

– WTZ Caritas Chełm

– WTZ Prometeusz

–  WTZ Żułów

 – WTZ Muratyn

 – WTZ Biszcza

– WTZ Majdan Zahorodyński

– WTZ Hrubieszów

 – WTZ Wojsławice

 – DPS Krasnystaw

– Środowiskowy Dom Samopomocy w Krasnymstawie

 – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Krasnymstawie.

Na zabawę integracyjną przybyli również Pan Marek Nowosadzki – wicestarosta powiatu krasnostawskiego, Pan Marek Szkoda – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Pani Joanna Głąb, Pani Sylwia Łyś oraz Pan Kamil Hukiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krasnystaw.

Każda zaproszona drużyna miała określony czas na prezentację własnoręcznie wykonanych latawców podczas lotu. Po aktywnym pokazie uczestnicy skorzystali z gorącego poczęstunku oraz wyśmienicie bawili się  przy tanecznej muzyce. Na koniec nastąpiło rozdanie nagród, pucharów i dyplomów przez zaproszonych gości władz samorządowych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy przyjęli od nas zaproszenie i przybyli na zawody, dzięki czemu wspólnie mogliśmy spędzić ten czas razem.

Wycieczka do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu ,,Krzemionki”

  29 sierpnia nasi podopieczni udali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu ,,Krzemionki” zorganizowaną przez Krasnostawskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Wszyscy mogli się dowiedzieć jak wyglądały w okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu kopalnie krzemienia pasiastego.

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje unikatowy krajobraz pokopalniany sprzed ponad 5000 lat. Największym zainteresowaniem cieszyła się  ta część trasy, której fragment poprowadzony jest  pod ziemią. Umożliwiło to wszystkim obejrzenie świetnie zachowanych pradziejowych wyrobisk górniczych.

Podopieczni zwiedzili także wystawy muzealne i rekonstrukcję pradziejowej osady, a także multimedialną wystawę „Władcy krzemienia” , która przedstawia funkcjonowanie neolitycznych kopalń i czasy, w których żyli i pracowali ich twórcy.

Po bardzo intensywnym zwiedzaniu wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do niedalekiej restauracji w Bałtowie na obiad.

Wycieczka Ćmielów – Sandomierz

27 czerwca podopieczni Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych uczestniczyli w wycieczce do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Podczas zwiedzania można poznać kolejne etapy produkcji porcelany, czyli krok po kroku od projektu do finalnego produktu, jak produkuje się ręcznie porcelanowe wyroby oraz wiele innych ciekawych informacji dotyczących porcelany.

Kolejną częścią wycieczki był udział w warsztatach porcelanowych, gdzie uczestnicy wykonywali różę, którą zabrali ze sobą do domu.

W trakcie zwiedzania muzeum można było podziwiać piękne wystawy filiżanek, mis, wazonów, figurek oraz ikon i obrazów z porcelany, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

 Po tak ciekawie rozpoczętym dniu, następnie wycieczka udała się do pięknego Sandomierza na pyszny obiad oraz lody. Podopieczni mieli czas dla siebie, gdzie przechadzali się urokliwym rynkiem w poszukiwaniu Ojca Mateusza.

Wycieczka do Guciowa

          Czerwiec rozpoczęliśmy wycieczką w stronę Roztocza. Zawitaliśmy do pięknej i malowniczej wsi Guciów, gdzie braliśmy udział w pokazie pieczenia podpłomyków i robienia masła wraz z degustacją. Mogliśmy przyjrzeć się wystawie etnograficznej, która zawierała stare sprzęty gospodarskie oraz wystrój izby w chałupie z XVIIIw.  W Zagrodzie znajdują się także skamieniałości i minerały z Polski pd.-wsch. oraz jedna z trzech meteorytowych wystaw udostępnionych w Polsce. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło w nas Muzeum PRLu ( dawne sprzęty użytku domowego, odbiorniki radiowe i telewizyjne, motoryzacja i ubrania).

      Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad w scenerii XIX wiecznej Zagrody, a następnie do sklepiku z pamiątkami  zaopatrzonego w ozdoby z kamieniami, drewna, wikliny, lnu, gliny i meteorytów.

Spotkanie wigilijne

20 grudnia 2023 w Warsztacie Terapii Zajęciowej jak co roku odbyło się spotkanie wigilijne.

        Po przemówieniu Pani kierownik została odczytana uroczyście przez jednego z uczestników  Ewangelia, wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia, a następnie czas miło upłynął podczas wspólnego kolędowania. Po bardzo sytej i smacznej uczcie wigilijnej zawitał do budynku Mikołaj obdarowując każdego z podopiecznych prezentami.

          Dla każdego wspólne  spotkania wigilijne to zawsze z pewnością wyjątkowy czas, pełen wzruszeń i radości.  Taka podniosła ,świąteczna atmosfera to  wyraz  wspólnoty. Spotkanie wigilijne w WTZ na długo pozostanie w  pamięci uczestników i pracowników, tworząc wspomnienie pełne ciepła i wzajemnej życzliwości.

Konkurs recytatorski

1 grudnia 2023r w Hrubieszowie odbył się konkurs recytatorski pod tytułem ,,Każdemu wolno marzyć”. Nasi reprezentanci odnieśli ogromne sukcesy. Krzysztof Garbal dostał wyróżnienie za wiersz zatytułowany ,,Czasami marzę”, którego jest autorem. Natomiast Grzegorz Mróz był bezkonkurencyjny i zdobył pierwsze miejsce na aż 20 osób biorących udział w konkursie, recytując wiersz Jonasza Kofty pt.: ,,Trzeba marzyć”.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie. Odpowiedzialna za przygotowanie i opiekę nad uczestnikami sprawowała Pani Justyna Manachiewicz.

ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII

                    W naszym warsztacie dwukrotnie gościliśmy panią Wiolę, która przeprowadziła zajęcia z dogoterapii z Dino, Megi i Emmą.

                    Dogoterapia, zwana inaczej kynoterapią, to sposób dodatkowego wsparcia w leczeniu chorób ciała i umysłu. Jak sama nazwa wskazuje, w dogoterapii wykorzystuje się kontakt między psem a osobą chorą. Dowiedziono, że odpowiednio przeszkolone psy mogą znacząco poprawić samopoczucie.

                  Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć, najbardziej z bliskiego kontaktu z przyjaznymi pieskami.

🙂

WYCIECZKA DO MUZEUM CZARTORYSKICH W PUŁAWACH

   30 sierpnia podopieczni uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Czartoryskich w Puławach. W najpiękniejszych wnętrzach pałacu książąt Czartoryskich można było obejrzeć prezentowane niezwykłe w swej różnorodności eksponaty gromadzone od końca XVIII wieku po drugą połowę wieku XIX. Każdy uczestnik  mógł podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne czy pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym.

             Po zwiedzaniu wycieczka przeniosła się do Muzeum Nietypowych Rowerów, gdzie uczestnicy poznali historię roweru, a także mogli popróbować swoich sił na rowerach cyrkowych, poziomych, galopujących czy rykszach.

           Atrakcyjny wyjazd zakończył się obiadem i pysznymi lodami.

—————————————————————————————————————————————————

WYCIECZKA DO ZOO W WOJCIECHOWIE I OWADOLANDII

27 lipca podopieczni Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych uczestniczyli w wycieczce do zoo w Wojciechowie. Zwiedzając mogli zobaczyć zwierzęta z różnych kontynentów, podziwiać drapieżniki, w tym króla zwierząt lwa.  Uczestnicy spacerując alejkami  parku mieli szansę podpatrywać figlujące małpy, zaprzyjaźnić się z wyjątkowymi osiołkami poitou, czy nawet spojrzeć w groźne oczy pum.

Następnie wycieczka przeniosła się do Owadolandii czyli do parku edukacyjno –rekreacyjnego, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka.

Park posiada wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne.

Po aktywnym zwiedzaniu cała grupa udała się na pyszny obiad do pobliskiej restauracji.

Wszyscy wrócili zmęczeni i zadowoleni.